Marco van 't Klooster

Vroeger was alles beter

'Vroeger was alles beter' is een veelgehoorde term. Mijn bisschop heeft onlangs in het visiedocument nog vermeld dat we hiermee moeten stoppen. Dit is niet naar de toekomst gericht. Ik moest hier namelijk aan denken toen ik deze kerstavond nog iets online bestelde. Ik kreeg allerlei waarschuwingen dat het niet op tijd voor kerst zou komen. En de excuses als het wat vertraagd zou komen omdat de postbodes en pakketbezorgers het ook erg druk hebben.

Al mijmerend dacht ik terug aan vroeger toen als we als kind iets bestelden het door de postbode gebracht werd in plaats van de pakketbezorger. Je bestelde iets en had totaal geen idee waar het pakketje was en wanneer het aan zou komen. Toen ik mij dit zo aan het afvragen was, voelde ik mij wel een bejaarde man. Dat ik nu al terugdenk hoe het er in mijn jeugd aan toe ging.

Maar al verder terugdenkend aan vroeger besefte ik mij ook dat het beleven van kerst ook altijd anders was dan dat ik dat nu doe. Vroeger met mijn ouders ging het altijd om cadeaus en lekker eten. Natuurlijk gingen we ook naar de kerk maar het was altijd een beetje van twee kanten. Hoe de wereld Kerst viert en waar het daadwerkelijk om gaat: de geboorte van Christus. Want dit is bij de meeste mensen tegenwoordig niet waar het om gaat, of als ze überhaupt wel weten dat het om Jezus gaat.

Sinds ik mijn vader moet missen aan het kerstdiner is de wereldse vreugde van kerst wel wat verdampt. Het gaat voor mij nu veel meer om de geboorte van onze Emmanuel, de Redder van de wereld. De voorbereiding dit jaar was zeer intens en het mondt uit in het spektakel in de Heilige Kerstnacht. De engelen die zingen en het uitschot van de samenleving, die stinkende herders die mogen als eerste hulde brengen aan het pasgeboren kind in doeken gewikkeld en liggend in een kribbe. Dit klinkt allemaal zo romantisch maar dat was het niet. En ook nu nog zijn er mensen die eenzaam zijn met kerst. Bijvoorbeeld doordat de kinderen niet thuiskomen of bij het missen van een dierbare. Of zoals voor sommigen, beide.

Het is misschien niet zo'n vrolijke blog geworden. Maar toch wil ik je een Zalig Kerstmis wensen en alvast een gezegend 2026.